A A A

Laleye hasret şehir: İzmir

Nisan ayı lale mevsimidir. Birçok şehrimizin park ve bahçeleri bu ayda rengarenk lalelerle süslenir. Öğrenciliğimde İstanbul’da atmışlı yıllarda laleyi sadece Emirgan korusundaki şirin havuzların kenarında gördüğümü hatırlıyorum.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2005 yılında laleyi gündeme getirdi. Bundan sonra lale yetiştirmek gittikçe yaygınlaştı. Nisan ayında İstanbul’a yolunuz düşerse, havaalanından itibaren şehrin bütün parkları ve yeşil alanlarında sizi renk renk laleler karşılar.

Bakımlı bir ortamda, harikulade görüntüleri ve çeşit çeşit parlak renkleri ile laleler insanın içini ısıtır, estetik zevkini doyurur ve ülkesini daha çok sevdirir.

Sırf muhalefet duygusuyla, bazıları bu kadar çok lalenin israf olduğunu söyler. Oysa çiçekçilik bir iş alanıdır. Yetiştirmesinden dikimine kadar, binlerce insan bundan ekmek yer. Unutmamalı ki bahçe düzenlemesi, mevsimine göre çiçeklerin sürekli yenilenmesi bir refah göstergesidir. Türkiye bu noktaya geldiği için sevinmemiz gerekir. Ayrıca İstanbul ve İzmit’te önemli bir kültür faaliyeti olarak lale festivalleri düzenlenir.

İstanbul’dan başlayan ve ilgi gören lale merakı, başka şehirlerimizde de yayıldı. Mevsiminde görebildiğim Bursa, Konya, Denizli ve Manisa’da Nisan ayında laleler sizi gülen yüzleriyle karşılar ve içiniz açılır.

MANİSA LALESİ

Lalenin Manisa için ayrı bir değeri var. Manisa Lalesi şehrin en önemli çiçeği ve simgesidir. Önce dağlarda ve yaylalarda boy gösterdi. Şehzadelerin Manisa’da yaşadığı dönemlerde, saray bahçesinde, Sultan yaylasındaki konaklarda ve Manisa Dumanlı Dağ’da (Spil) üretildi. Sultan yaylasından hediye olarak İstanbul’a gönderildi.

Manisa’da geçen sene açılan muhteşem Kentpark’ta laleler baş döndürücü bir güzellikle yüzünüze gülümser. Kendinizi cennet bahçesinde hissedersiniz.

Manisa Büyükşehir, Şehzadeler ve Yunus Emre belediyeleri ile Celal Bayar Üniversitesi’nin amblemlerinde zarif lale motifleri yer alır.

İZMİR’DE YOK

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, park ve bahçe bakımından saydığım şehirler kadar zengin değil. İzmir’de de her mevsim, göz önündeki yeşil alanlara çiçekler dikilir.

Ne yazık ki, benim görebildiğim yerlerde şimdiye kadar laleye rastlamadım. Bu inadı ve fanatizmi anlamak mümkün değil. Lale dikimini İstanbul Belediyesi başlattı diye mi bu güzel çiçekten şehir mahrum ediliyor? Yoksa lale de mi AK Partili oldu?

Bu zihniyeti anlamakta zorluk çekiyorum. Lale bizim milli çiçeğimizdir. Kültürümüzün bir zenginliğidir. Türk süsleme sanatının vazgeçilmez bir motifidir. Avrupa’ya bizden gitmiş, daha sonra Hollanda sahiplenmiştir.

Lale yetiştiriciliği son yıllarda yaygınlaştı. İzmir’in yerel yöneticilerinden ricamız, bundan sonraki yıllarda şehrimizde bu asil çiçeğe de yer verilmesidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


ingilizce öğrenme programıbihobifason cnc lazer kesim
ingilizce öğrenme programları