A A A

Manisa Kent Parkı

Ülkemiz yağışlı bir ilkbahar geçiriyor. Toprak suya doydu. Yer yer güneşin açılmasıyla tabiat canlanıyor. Her yer yemyeşil. İnşallah iyi bir ürün senesi yaşayacağız.
Şehirlerimizde parklar bahçeler rengarenk çiçeklerle donanmış durumda. Bugünlerde gördüğüm şehirlerden Manisa ve Denizli laleleriyle ruhlara ferahlık veriyor. Bahçe, park, çiçek varlık ve refah belirtisidir. Batı şehirlerindeki bakımlı parkları ve çiçek bahçelerini gördükçe imrenirdik. Ülkemizin artan refahına ve gelişmesine paralel olarak bizde de bu konulara önem verilmeye başlandı.
Denizli park zengini şehirlerimizden biri. Geçen hafta sonu oradaydım. Yeni yapılan Adalet Parkı’na gittik. Eğimli bir arazide olduğu için su mimarisine ve yapay şelalelere uygun bir özelliği var. Çocuklar ve büyükler için çok güzel bir dinlenme yeri.
***
Manisa’nın da güzel parkları var. Son örnek olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı Atatürk Kent Parkı açıldı. Güzelyurt Mahallesi’nde 170 dönümlük alanda yer alan bu muhteşem parkta yok yok denebilir. 60 bin metrekaresi çim olmak üzere 80 bin metrekarelik yeşil alan düzenlemesi yapılmış. 4 bin 500 metrekarelik çiçek tarhlarında 100 bine yakın çiçek de toprakla buluşmuş.
Park içerisinde kalan Safran Çayı’nın 1 kilometrelik kısmı rekreasyon alanına uygun biçimde düzenlenerek ıslah edilmiş; dengeleme depoları, motopomplar ve sondajlar ile sürekli su akışı sağlanıyor. Park iki bölümden oluşuyor. Üst kısmı yeşil alan ve çiçek tarhı. Bugünlerde renk renk laleler ve çiçeklerle dolu. Manisalı Şair ve Yazarlar Sokağı’nda kültürümüz canlanmış. Yürüyüş ve bisiklet yolları var.
Alt kısımda çeşitli spor tesisleri, çok amaçlı etkinlik alanı, farklı yaş gruplarına yönelik çocuk oyun alanları vs vs.
***
Açılış günü törenlerde bulunamadım, daha sonra gezebildim. “Parkta bulunan dev sesli ve ışıklı gösteri havuzu, Manisalıların ilgi odağı oldu” şeklinde haberler çıktı. Işık, ses ve bununla uyumlu suların fışkırması, inip çıkması gerçekten etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Fakat müziğin sesini sonuna kadar açıp kulaklar rahatsız olmasa daha iyi olur. Maalesef milletçe sesli cihazlarda uygun volüm ayarlamasında çok geriyiz. Ayrıca hafif ve pop parçalar kadar enstrümantal klasik müzik eserleri de konsa daha dinlendirici olur.
Benim gittiğim gece parkın ışıklandırması zayıftı. Uzun direkler üzerinde yüksek voltajlı kuvvetli spot lambalara ihtiyaç var.
Buranın yaygın adı “Kent Park”. Türkçemizin kurallarına uygun düşmeyen, hiçbir çağrışımı olmayan kuru bir isim. Milli, değerlere saygılı bir MHP Belediyesinden bu anlayışa uygun bir isim beklenirdi. Emeği geçen ve katkıda bulunan herkese candan teşekkürler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


ingilizce öğrenme programıbihobifason cnc lazer kesim
ingilizce öğrenme programları