Ne olacak bu memleketin hali?

1 Kasım seçimleriyle siyasi belirsizlik kalkacak. Halk böyle istediği için, bu defa partiler daha anlayışlı olacak. Zaten politik ortamdaki gerginlik bu defa daha az

Altı aya yakın zamandır siyasi belirsizlik yaşıyoruz. Başlanmış işlerin dışında yeni büyük projeler geliştirildiğini sanmıyorum. Önümüzdeki 1 Kasım seçimlerinden sonra siyasi tablonun nasıl olacağı konusunda bir netlik yok.

PKK terör örgütü şimdiye kadar görülmedik şekilde gemi azıya almış durumda. Asker, polis, sivil halk demeden vahşice can alıyor.

İnsanlarımız kamplara bölünmüş durumda. Bir kısmı Cumhurbaşkanından nefret ederken, birçoğu onu en büyük lider olarak görüyor. Bu politik görüş farklılığı sosyal medya denen sanal ortamda çok çirkin mesajlara yol açıyor.
Bazıları zihinlerindeki görüşleri en pespaye ifade ve küfürlerle ortaya döküyor.

Güney sınırlarımızdaki beldelerimiz perişan durumda. Suriye ve Irak’taki kaosun baskısını her geçen gün daha çok hissetmeye başladık. Yüz binlerce mülteci ve göçmen aldık. Onların ekonomik yükü ve sebep oldukları sosyal sıkıntılar her geçen gün artıyor. Cumartesi günü Ankara kana boyandı. Vahşice patlatılan bombalar sonucu yüze yakın ölü ve pek çok yaralı var.

****

Bunlar madalyonun bir yüzü ve olumsuz yönü. Olumlu yönlerimiz de var ve bunlar hiç de küçümsenecek türden değil.
Dünyanın hiçbir ülkesi güllük gülistanlık sayılmaz. Her devletin kendine göre sıkıntıları var. Ekonomideki duraklamanın önemli bir sebebi dış etkilerden kaynaklanıyor. Dünya piyasalarındaki daralmaya rağmen ciddi bir kriz yaşamıyoruz. Uzmanların ifadesine göre bunu bankacılık sistemimizin sağlamlığına borçluyuz. Ayrıca 10- 12 yıllık başarılı dönemin ivmesi de etkili olmalı.

****

Karamsarlık ve kötümserliğin alemi yok. Etrafımızdaki ateş çemberine rağmen Türkiye nispeten bir huzur havzasıdır. Okullarımız, bankalarımız, devlet dairelerimiz çalışıyor. Ordumuzun gücü ve son başarıları gözümüzün önünde.

İlk ve orta öğretimde bir milyona yakın öğretmenle 18 milyon öğrencimiz ders başı yaptı. Milyonlarca kamu görevlisi ve emeklisi her ay maaşlarını muntazaman almaktadır.

Yollarımız düzgün, her gün trafiğe binlerce yeni araç katılıyor. Fırınlar çalışıyor, dükkan ve mağazalar malla dolu. Sağlık hizmetleri alabildiğine rahatladı. Hekime ve ilaca ulaşmak çok kolay ve sistem çalışıyor.

****

1 Kasım seçimleriyle siyasi belirsizlik kalkacak. AK Parti çoğunluğu alabilirse istikrar devam edecek. Bu mümkün olmazsa koalisyon hükümeti kurulacak. Halk böyle istediği için, bu defa partiler daha anlayışlı olacak. Zaten şimdiden bunun belirtileri görülüyor. Politik ortamdaki gerginlik bu defa daha az.

Bardağın boş tarafına bakmak bize bir şey kazandırmaz. Dolu tarafını görmeliyiz.

Şükür ki, çoğunluk itibarıyla insan kumaşımız sağlam.

Bu sebeple geleceğe ümitle bakmak için kafi potansiyele sahibiz. Yeter ki sağduyuyu ve birlik beraberliği elden bırakmayalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.