Server Gazi

Anadolu’nun fethinde önemli görev yapanlar arasında “Gaziler” başta gelir. Bunlar savaşçı ve bir kısmı kumandandır. Ayrıca manevi yönleri de vardır. Önce kendi nefisleriyle savaşıp bu konuda başarı kazanmışlardır. Yani kibirlerini, kinlerini, bencilliklerini ve çeşitli kötü huylarını yenmesini bilmişlerdir. Onun için daha başarılı olmuşlardır. Amaçları “i’lay-ı kelimetullah” yani Allah’ın adını yüceltmek ve daha ötelere götürmektir. Mücadeleleri insanidir. Öldürmek için değil, insan kazanmak için savaşırlar. Bu sebeple ismi bilinen Anadolu Gazilerini halkımız evliya olarak görür. Onlara ait türbeler kutsal mekanlar sayılır. Buralarda dua edilir, dilek dilenir. Türbede yatanların hikayeleri yeni nesillere anlatılır. Tarihimizle olan bağımız sağlamlaşır. Van’dan Edirne’ye kadar birçok gazi türbeleri vardır. Bunlar bir bakıma bu topraklara ait tapu belgelerimizdir.

800 SENELİK

Denizli’deki Server Gazi bunlardan biridir. Şehrin batı yönünde 6 km mesafede dağın yamaçlarında yer alan türbesinde yatıyor. Burası asırlık çınarlar ve koyu gölgeli yüksek ağaçlar altında güzel bir mekan. Kaynak suyunun sürekli aktığı çeşmesi var. Doğa, tarih ve maneviyat kokan huzurlu bir yer.
Server Gazi’nin türbesi yüksekte, basamaklarla çıkılıyor. 1993 yılında dönemin Denizli Valisi Oğuz Kağan Köksal yaptırmış. Ayrıca mescidi ve güzel bir çevre düzenlemesi var.
Server Gazi Anadolu Selçuklu Devleti komutanlarından biri. Bizans kuvvetleriyle çarpışarak bu toprakları fetheden Türk ordusunun bir komutanı. Zaferden sonra sağ kalan bir Bizans askerinin attığı okla yaralanıp şehit düşmüş (1210). Vasiyeti gereği şimdiki türbesinin bulunduğu yere defnedilmiş. 800 senedir burayı bekliyor.

KUTSALI HİSSETME
Bu tür gazi-dervişlerin, alp erenlerin tasarruflarının öldükten sonra da devam ettiğine inanılır. Server Gazi hakkında bilgi veren Türkçe-İngilizce madeni levhadan öğrendiğimize göre, çevre halkının rüyalarına girdiği, savaş yıllarında sancağını alarak harbe giderken görüldüğü ve atının nal seslerinin duyulduğu anlatılır. Bazı türbeler hayali şahsiyetler için yapılmış olabilir. Server Gazi türbesi onlardan değildir, tarihi bir kimseye aittir. Denizli Belediyesi’nin himmetiyle yolları düzgün hale sokulmuş. Bu yere uğrayan ziyaretçi hangi düşünceyle gelirse gelsin, burada “kutsalı hissetme duygusu”nu yoğun şekilde yaşar. Doğal çevrenin güzelliği ile mest olur. Okuyacağı dua ve Fatihalarla içi yıkanmış ve hafiflemiş olarak buradan ayrılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*