Balçova Termal Tesisleri

İzmir’de şehrin gürültüsü ve karmaşasından uzak, ormanlık alan içerisinde güzel bir mekan var: Balçova Termal Tesisleri. İl Özel İdaresi tarafından işletiliyor. Otel kısmında toplam 204 oda mevcut. Ayrıca açık ve kapalı yüzme havuzları, aquaparkı, tenis kortları, voleybol ve basketbol sahaları var. Asıl şöhreti, tedavi amaçlı kullanılan doğal kaplıca sularından gelir.
Norveç Sağlık Bakanlığı ile yapılan anlaşma gereği her yıl bin romatizmalı insan burada bir ay süreyle kür tedavisi alıyor. Şu günlerde 135 oda Norveçlilere tahsislidir.
Bu satırları yazış sebebim, tesislerin reklamını yapmak değildir. Zaten doluluk oranı yüksektir. Eski adıyla Agamemnon kaplıcaları 2 bin 500 yıldan beri şifa kaynağı olarak bilinir.
Otellerden, kaplıcasından, tenis kortu ve yüzme havuzlarından belki mahdut sayıda kimse faydalanıyor. Ama bahçesinden, yürüyüş yollarından çok geniş bir kitle istifade ediyor. Sabah ve akşam saatlerinde buralarda yürüyüşe çıkmış birçok kimseye rastlanır.
Arabanızla gelirseniz, içeride kafi miktarda araç park yeri bulunmaktadır. Balçova otobüslerinin son durağı buradadır, belediye otobüsleriyle rahatça ulaşılabilir. Sanırım yürüyüş için gelenlerin büyük çoğunluğu Balçova sakinleri olmalıdır. Çünkü onlar daha kolay, hatta yürüyerek buraya ulaşma imkanına sahiptir.
İşin hoş tarafı şudur. Araçla olsun, yaya olsun içeriye girip çıkarken kimse bir şey sormaz, herhangi bir müdahale olmaz. Buna rağmen ben şimdiye kadar içeride nahoş bir görüntüye rastlamadım. Ayak takımı veya serseri tiplerin istilasına şahit olmadım. Yani oldukça nezih bir ortamdır.
Bu durum beni çok mutlu ediyor. Halkımızın olgunluğu ve medeniliğini görerek seviniyorum. Çünkü umuma açık böyle güzel gezinti yerlerinde zaman zaman kabalıklar, magandalıklar eksik olmaz. Görebildiğim kadarıyla Balçova Termal Tesisleri’nde bunlar yoktur.

DAHA İYİ OLABİLİR
Gönlüm bu doğal ortamın daha güzel olmasını arzu ediyor. Mesela girişten hemen sonraki yollarda zaman zaman küçük çöküntüler görülür. Yağışlı günlerde buralardaki su birikintileri can sıkıcı oluyor. Su tahliye kanallarında bir sıkıntı olduğu muhakkak. Sorumlusu kimdir, Belediye midir, İl Özel İdaresi midir, bilmiyorum.
Termal tesislerinde iyi bir flora görüntüsü hakim. Su var, güneş var, toprak ve hava var. Buraların cennet gibi olması beklenir. Girişten itibaren daha zengin bir çiçek çeşitliliğine yer verilebilir. Her mevsime ait çiçekler dikilse ne hoş olur. Bir yetkilinin verdiği bilgiye göre anlaşmalı bahçıvanları varmış. Sürekli görev yapan birileriyle daha iyi sonuç alınır diye düşünüyorum.
Termal tesisleri gerçekten müstesna bir yer. Biraz daha dikkat ve takiple çok daha iyi olması mümkündür. Giriş ve orta bölümlerin temizlik ve bakımı iyi. Kaya Otel’e giden yolun sınırındaki arka kısımlar ise bakımsız ve molozlarla dolu. Aynı yetkili orada tadilat olduğunu söyledi. Ama gözden uzak diye pek önem verilmediğini sanıyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.