Balçova’ya salon

Balçova İzmir’in dinamik ilçelerinden biri. Yüzölçümü bakımından küçükse de birçok imkanı içinde barındırması yönünden önde gelen bir belde. Ilıcası, termal enerji kaynakları, ormanlık yamaçları, İnciraltı parkı ve gezinti yerleriyle gerçekten çok çeşitli cazibe merkezlerine sahip. Son yıllarda büyük patlama yapan AVM (alışveriş merkezleri) ile ünü bir kat daha arttı.
Balçova’da kültür faaliyetleri hiç eksik olmaz. Hemen her hafta ana caddelerde bir konser, bir söyleşi veya başka etkinlik afişlerine rastlanır.
Balçova Belediyesi kültür konularını önemsiyor ve ciddi destek veriyor. Türk Halk ve Türk Sanat Müziği koroları var. Ayrıca halk oyunlarının öğretilmesi ve yaygınlaşmasına katkı sağlanıyor. Her yıl Uluslararası Halk Oyunları Festivali düzenlenir. Bunlar, kültürümüz adına sevindirici çalışmalardır.

İLGİ BÜYÜK
Konserler Ekonomi Üniversitesi konferans salonunda yapılır. Üniversite-Belediye işbirliğinin güzel bir örneği. Halkın ilgisi çok fazla, müdavimleri var, erkenden gelip salonu doldururlar. Bir yıl kadar önce bu tür bir faaliyet için gittiğimde yer bulamadım. Bildirilen saate 5-10 dakika kadar vardı, içeri girdim, 350 kişilik salon tamamen dolmuştu, ayakta bir yığın insan var, mecburen geri döndüm. Neşet Ertaş’ı anma konserine erken gittim, arka sıralarda yer bulabildim.
Son olarak Balçova B. Türk Halk Müziği Korosu’nun Kamil Sönmez anısına düzenlediği konsere gittim. Konser arasında Belediye Başkanı M. Ali Çalkaya kısa bir konuşma yaptı. Çalkaya başarılı bir başkan. Halkla her zaman iç içe. Etkili ve cerbezeli konuşur. 20 yaşında bir gencin protest ve isyancı ruhuna sahip. Muhalefet duygusunu bu defa belirsiz odaklara yöneltti. Global güçler kültürümüzü yozlaştırdı, soysuz bir müzik her tarafı sardı. Böyle bir ortamda biz, yerli sanatımıza önem verdik, Türk Müziği koroları ve halk oyunları kursları açtık, dedi. Bunlar güzel ve alkışlanacak işler.
Konuyu saza getirdi; bunun sadece bir enstrüman değil, bir başkaldırı ve isyan aleti olduğunu söyledi. Dertli sorar: “Telli sazdır bunun adı/ Ne ayet dinler ne kadı/ Bunu çalan anlar kendi/ Şeytan bunun neresinde?” Başkan ise masum sazı, protest ruhuna simge yaptı.

SALON İTİYACI

Ekonomi Üniversitesi’nin salonu, toplantı ve konferanslar için iyidir. Fakat konser vermeye uygun değildir. Salonun akustiği ve zeminin eğimi, kaliteli müzik dinlemeye müsait değil. Ayrıca ses düzeninde yetersizlik var, bazen müzikle gürültü birbirine karışıyor. Bütün bunlar çalışmanın daha iyi sunulmasına imkan vermiyor.
Başkandan ricamız tez zamanda Balçova’ya iyi bir salon yapmasıdır. Belediye olarak Ekonomi Üniversitesi’nden yararlanıyor. Ama başka kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının bu imkanı yoktur. Onlar, toplantı ve konferansları için apartmanların zemin katlarındaki düğün salonlarından başka yer bulamıyorlar. Buralar ise basık, son derece yetersiz mekanlardır. Uygun ve modern salonlara aslında birçok beldemizin ihtiyacı var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.