Bedelli askerlik

Bedelli askerlik
MEHMET DEMİRCİ
Bedelli askerlik
mehmet.demirci@yeniasir.com.tr
Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 30.07.2018, 00:00
Bir devletin ayakta durabilmesi bakımından ekonomik gücü ile dış ve iç güvenliği büyük önem taşır. Bunların sağlanması için vatandaşlar vergi verir ve askerlik yaparlar. Vatan toprağında hür ve bağımsız olarak yaşamanın, çalışıp kazanmanın başka yolu yoktur.

1914 ve 1927’de çıkan “Askerlik yükümlülüğü” kanununa göre, her erkek Türk vatandaşı 20 yaşından itibaren askerlik yapmak zorundadır. Başlangıçta ortalama 2 yıl olan askerlik süresi, zamanla ihtiyaca göre azalmıştır. Ben 1967-1969 arası 6 ayı Yedek Subay Okulu, bir buçuk senesi kıta hizmeti olmak üzere tam 24 ay askerlik yaptım.

Yakın zamanlara kadar askerlik çağına gelenler hemen kıtaya gönderilirdi. Askerliğini yapmamış olanlara iş verilmezdi.

ARTAN NÜFUS

Türkiye Devleti belli sayıda askere sahiptir. Nüfusumuzun artmasıyla, askerlik çağına gelen gençlerimizin miktarı ihtiyacımızın çok üstüne çıkmakta. Bu yüzden askerliği tecil ettirmek çok kolaylaştı. Bildiğim kadarıyla yaşı dolunca hemen askerlik görevini yapmak istediği halde, gidemeyenler de vardır. Böylece askerlik hizmetini yapmayanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Netice olarak vakit vakit “Bedelli askerlik” uygulaması gündeme geldi.

Bir zamanlar bedelli askerliğe pek olumlu bakılmazdı. Yüz küsur yıl öncesine ait bir Yemen Türküsündeki şu dörtlük hüzün vericidir:

“Yemen yolu çukurdandır / Karavana bakırdandır / Zenginimiz bedel verir / Askerimiz fakirdendir.”

O günler geride kaldı. Askerlik konusunda zengin-fakir ayırımı söz konusu değildir. Devletin hem paraya hem askere ihtiyacı vardır. Kimin neye gücü yetiyorsa “Vatan Borcu”nu ona göre ödeyecektir.

BEDELLİNİN BEDELİ

Asker ocağı ayrı bir atmosfere sahiptir. Bunun bilfiil teneffüs edilmesinde büyük fayda vardır. Onun için son bedelli uygulamasında, 21 günlük askeri eğitim dönemi yadırganmamalıdır.

Bedelli uygulaması ayaküstü alınacak bir kararla çıkmaz. Hükümet ve Genel Kurmay oturup enine boyuna müzakere ederek sonuca varırlar. Bu defa Milli Savunma Bakanı olan eski Genel Kurmay Başkanımızın bastırması ile 21 günlük eğitim şartı konmuştur diye tahmin ediyorum.

Üniversite mensubu olan büyük oğlum 2000 yılında bedelli askerlik yaptı. Bunun için 15 bin Mark ödedik ve İstihkam Okulu’nda yaz sıcağında tam bir ay askerlik eğitimi aldı. O günün 15 bin markı bugün neredeyse 45 bin TL’ye tekabül ediyor.

Bu defa ödenecek 15 bin TL, bedelli askerliğe başvuracakların büyük çoğunluğu için uygun sayılır. Buna gücü yetmeyenler elbette çıkacaktır. Bedelli uygulamasını sosyal sınıf çatışmasına ve zengin-fakir ayırımını körüklemek gibi bir zemine çekmek son derece yanlıştır.

Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu vatan bizimdir. Hamdolsun komşularımızla kıyaslarsak çok daha iyi şartlarda yaşıyoruz. Bu nimetin değerini bilmeli, olur olmaz sebeplerle kafa karıştırıcı dedikodulara kulak vermemeliyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.