A A A

Cumhurbaşkanlığı yarışı renklendi

Toplumlar büyür millet olur. Milletin yönetimi için devlet gereklidir. Yönetimi iktidar sahipleri yürütür. İktidar güç demektir. İktidar olmak her zaman caziptir.
İyi iktidarlar halkın mutluluğunu, refahını ve güvenli ortamı sağlar. Bir de adil olurlarsa uzun süre yönetimde kalırlar.
İyi ve adil yöneticiler hep saygıyla anılır. Ama ne yazık ki tarihte bunların sayıları çok değildir.
“Ya filozoflar kral olmalı veya krallar filozof olmalı” temennisi fazla hayata geçmemiştir. Bu bir ütopyadır. Burada “filozof” kastedilen adil, bilge, geniş ufuklu yönetici demektir.
Demokrasi, modern çağlarda en iyi yönetim biçimi olarak kabul edilir. Gerçek demokrasilerde serbest seçimlerle iktidara talip olan partiler vardır.
Çok partili demokrasiler bir hizmet yarışına dayanır. Çoğunluğun oyunu alan parti iktidara gelir. Tek partili demokrasi olmaz.
***
AK Parti 12 yıldır iktidarda. Girdiği her seçimde oyları devamlı arttı. Ama gayrı memnunlar da vardır. Herkesi memnun etmek mümkün değildir. Türkiye’de eksik olan, güçlü muhalefettir. Uzun süredir muhalefet boşluğundan söz edilir.
Evet, muhalefet partilerimiz var, ama mevcut şartlar altında iktidara gelmeleri mümkün görünmüyor. Gayrı memnun zümrelere bir ümit ışığı imkanı bulunabilmeli.
Muhalefet partilerinin iktidar olma ümidi kaybolunca halkta sosyal huzursuzluk artar. Şiddet eğilimleri baş gösterir. Gezi olayları ve olur olmaz sokak hareketleri bunun sonucudur.
***
Türkiye’de politik gayrı memnunlar için bir ümit ışığı belirdi. Muhalefet partileri bir adayda anlaştı. Demokrasi kültürümüz için bir kazanç. Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu cumhurbaşkanı adayı gösterildi. Böylece rutin hale gelen politik ortam birden hareketlendi ve renklendi. Sayın Erdoğan’a tahammül edemeyenler için bir çıkış yolu göründü. Ekmeleddin Bey için AK Parti tabanından da oy alacağı beklentisi var.
AK Parti henüz adayını açıklamadı. Genel beklenti sayın R. T. Erdoğan’dır. AK Parti yerlerde sürünen bir Türkiye devralmıştı. 12 yıllık iktidar döneminde büyük hamleler yaptı. Halka daha iyi imkan sundu, hayat seviyesini yükseltti. Bunun karşılığını da gördü, seçimlerde hep çoğunluğun oyunu aldı.
Bu başarıda liderinin rolü büyüktür. Başbakan Erdoğan siyasi hayatını cumhurbaşkanlığı ile taçlandırmak isterse, bu onun hakkıdır.
Aday olup kazanırsa itibarı artacaktır. Rakibi Ekmeleddin Bey olunca bu itibar katlanarak yükselecektir. Zayıf rakip karşısında üstün gelmek kolaydır. Asıl büyük zafer geniş tabana sahip ve güçlü gibi görünen rakibi yenerek kazanılacak zaferdir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


ingilizce öğrenme programıbihobifason cnc lazer kesim
ingilizce öğrenme programları