A A A

Din değiştirene iltica hakkı

Büyük güçlerin çıkarları ve nüfuz kavgası sonucu, Ortadoğu yıllardır bir cehennem hayatı yaşıyor.
Milyonlarca insan evini barkını, işini terk edip çoluk çocuğuyla yad ellere kaçıyor. Türkiye’de 3 milyon Suriyeli mülteci var. Memleketinden kaçanlardan bir kısmı da her türlü tehlikeyi göze alarak Avrupa ülkelerine sığınmak için yollara düşüyor, denizlere açılıyor.
Açlık, sefalet, hastalık, itilip kakılma, ölüm tehlikesi diz boyu.
Bütün bu sıkıntılı macera sonucu, vardıkları yerlerde karşılaştıkları manzara ise içler acısı. Kötü muamele, insan kaçakçılarının tuzağına düşme, cinsel taciz ve Hıristiyanlaştırma, maruz kaldıkları tehlikelerden birkaçı.
Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM) diye bir kuruluşun 5 Mayıs’ta yayımladığı belgelere dayalı raporundan bazı notlar aktaracağım.
Raporun ana başlığı “Avrupa’nın Suriyeli Mültecilerle İmtihanı”.
Bu yazıda din değiştirmeye mecbur bırakılanlarla ilgili notlara değineceğim.

HIRİSTİYANLAŞTIRMA

Almanya, Hollanda ve Danimarka gibi Avrupa ülkelerinde Ortadoğu ve Asya’dan kaçan birçok Müslüman mülteci Hıristiyanlığa geçiyor.
Bu duruma şüpheyle bakanlar, mültecilerin iltica başvurularının daha kolay kabul edilmesi adına bu yolu seçtiğini söylüyor.
Almanya’daki Müslüman göçmenler sığınmacı olarak kalabilme şanslarını artırmak için Hıristiyanlığa giriyor. Mülteciler Berlin’deki Protestan Trinity Klisesi’nde Hıristiyan oluyor. Birçok Müslüman kadın ve erkeği Hıristiyanlığa çeviren papaz Gottfried Martens konuyla ilgili olarak, “Pek çoğu Almanya’da kalabilmek için din değiştiriyor.
Biliyorum ki insanlar buraya mültecilik hakkı kazanabilmek umuduyla geliyor” dedi.
Fransa’nın Roanne bölgesi Belediye Başkanı Yves Nicolin, yalnızca Hıristiyan olma şartıyla şehirlerine mültecileri kabul edeceklerini söyledi.
Çek Cumhuriyeti Suriye’den tıbbi müdahaleye muhtaç 70 mülteci çocuğa ve ailelerine yardım etme kararı aldı. Ancak ihtiyaç sahibi çocuklar seçilirken dini kriterler göz önünde bulunduruldu.
Zira alınan karar uyarınca, aileleri Hıristiyan olan çocuklar tercih edildi.
Az sayıda mülteci kabul edecek olan Slovakya İçişleri Bakanlığı mültecilerin Hıristiyan olma zorunluluğunu getiriyor.
Bakanlık sözcüsü: “Slovakya’da cami yok. Sadece Hıristiyanları seçmek istiyoruz” diye konuştu.

Orta Avrupa’da mültecilere karşı hoşgörüsüzlüğün yanında, İslamofobya’nın da yükselişe geçtiği görülüyor. “Çek Cumhuriyeti’nde İslam İstemiyoruz” adlı bir organizasyon, Facebok’ta yüzbinlerce “like” aldı ve bu hesaptan düzenli olarak İslam karşıtı ve kışkırtıcı mahiyette gönderiler yayınlandı.
Organizasyon, ulusal meclise bir dilekçe sunarak göçmenlerin ülkelerinden çıkarılmasını talep etti.
Parlamento üyelerinden Martin Komarek tarafından desteklenen dilekçe, Çek halkından 145 bin imza aldı. Yerel yöneticiler de halkı bu dilekçe hakkında bilgilendirdi ve imzalanmasını sağladı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


ingilizce öğrenme programıbihobifason cnc lazer kesim
ingilizce öğrenme programları