İki irfan ve kültür sofrası

Mayıs ayının son günlerinde İzmir’de konserler ve kültür faaliyetleri arttı. Bunlardan ikisinden söz edeceğim. İlki, Dokuz Eylül Ü. Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği bir konferans. Yarın (31 Mayıs Salı, saat: 18.00) Dokuz Eylül Ü. Rektörlüğü Bordo salonda olacak. Konu:
“Doğudan Batıya Tasavvuf”, konuşmacı:
Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç.

MAHMUT EROL KILIÇ

Ülkemizin yetiştirdiği değerli ilim, kültür ve irfan adamlarından biridir. Parlak bir akademik hayatı vardır. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler mezunu. Ayrıca bazı alimlerden klasik tarzda dini ilimler okudu ve bazı sufi üstadların özel derslerine devam ederek kendini geliştirdi. Bir müddet yurtdışında araştırmalarda bulundu.
Lisans sonrası çalışmaları genel olarak manevi ilimlerde özel olarak da İslam Tasavvufu alanındadır. Kariyerini Marmara Ü. İlahiyat Fakültesi’nde İslam Felsefesi ve Tasavvuf üzerine devam ettirdi.
Uluslararası konferanslarda Tasavvuf düşüncesi merkezli tebliğler sundu, çok sayıda radyo ve televizyon programlarına katıldı. Zengin kültür birikimi ve etkili hitabetiyle her zaman zevkle dinlenen ve aranan bir ilim ve fikir adamıdır.
Akademisyenliği dışında prestijli görevler de yapıyor. Türk ve İslam Eserleri Müzesi Başkanlığı ve 2008’den beri sürdürdüğü İslam İşbirliği Teşkilatına Üye Ülkeler Parlamentolar Birliği Genel Sekreterliği bunlardandır.
Başta “Sufi ve Şiir” olmak üzere birçok kitabı vardır. Bunlardan bir kısmı Fransızca, Farsça ve Arnavutçaya çevrilmiştir.
Yarın kendisinden “Doğudan Batıya Tasavvuf Düşüncesi”nin durumu ve yansımaları konusunda zevkli bir konferans dinleyeceğiz.

MEDENİYET KÖPRÜSÜ PANELİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Şehirİnsan, Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesi”nden evvelce bahsetmiştim.
Bu dönem için seçilen 5 kişinin ortak özellikleri, geleneksel kültürle gelecek arasında bağ kurabilen, geçmişe takılıp kalmayan, yaşadıkları çağı yüksek seviyede algılamış ve bu sayede geleceğe ışık tutan kimseler olmalıdır.
Başka şehirlerimizde üniversiteler bu konuda birçok panel ve konferans düzenledi.
İl Kültür Müdürlüğümüz konuyu duyurmasına rağmen maalesef İzmir’deki hiçbir üniversite konuya ilgi göstermedi.
Sonunda iş başa düştü diyerek Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz bir panel düzenledi. Konuşmacılar ile Bakanlığın belirlediği ve hakkında konuşulacak kişiler şöyle: Dr. Eren Akçiçek A. Süheyl Ünver’i.
Doç. Dr. Aliyar Demirci Ali Fuat Başgil’i. Yard. Doç Dr. Ünal Şenel Fethi Gemuhluoğlu’nu, Prof. Dr. Nevzat Aşık Mahir İz’i anlatacak. Ben de Ekrem Hakkı Ayverdi’den bahsedeceğim.
Yer: Sabancı Kültür Merkezi.
1 Haziran Çarşamba, saat: 14.00- 16.00

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.