İzmir Devlet Türk Dünyası Dans Ve Müzik Topluluğu


Notice: Undefined variable: thumbnail in /home/mehmetdemi/domains/mehmetdemirci.org/public_html/wp-content/themes/mh-magazine-lite/functions.php on line 219

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/mehmetdemi/domains/mehmetdemirci.org/public_html/wp-content/themes/mh-magazine-lite/functions.php on line 219

Türkler dünyanın en eski milletlerinden olup, bugün sayıları 300 milyonu bulmaktadır. Türklerin ana yurdu sayılan Orta Asya yirminci yüzyılda 70 sen boyunca Sovyet hakimiyetinde yaşadı. Bu sırada korkunç bir asimilasyon uygulandı. Komünizmi yerleştirmek için tarih, kültür ve din karşıtlığı sistemli bir şekilde işlendi. Neredeyse 3 nesil süren bu tahribat ciddi bir kültür buhranı doğurdu.

Bütün dış baskılara rağmen toplumları ayakta tutan, milli kimliği ve nesiller arasındaki bağı devam ettiren bazı unsurlar vardır. Müzik, milli oyunlar, danslar, eğlence biçimleri bunlardandır. Bu tür alanlara fazla dış müdahale olmaz.

1991 sene sonunda Sovyetler Birliği dağıldı ve Türk Cumhuriyetleri bağımsızlığına kavuştu. Türkiye bu devletleri hemen tanıdı. Ardından kültürel ve ticari ilişkiler başladı. O yıllara kadar tek müstakil Türk devleti olan Türkiye’ye birçok kardeş cumhuriyet doğmuş oldu.

Toplumlar arasında en sağlam ilişkiler kültür yoluyla kurulur. İzmir’de bu amaca hizmet eden bir kurum var: İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan Topluluk, Türkiye’de tektir. Kuruluş amacı şudur:

AMACI-ÇALIŞMALARI

Türk Dünyası Coğrafyasının müziklerinin ve danslarının, yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasını ve geniş kitlelere ulaştırılmasını sağlamak. Topluluk, Anadolu, Kerkük, Musul, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tataristan, Kırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Hakasya, Saha, Yakutistan, Gagauzya, Doğu Türkistan-Uygur, Karaçay-Balkar, Karaçay-Kumuk, İran-Kaşkay, Rumeli ve Balkanlar’ın geleneksel müzik ve danslarını sergilemektedir

.

Topluluk her ay Konak’ta AKM’de bir gösteri sunmaktadır. Ayrıca başka mekanlara ve şehirlere de gitmektedir. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Gagauzya, Makedonya, ABD, Almanya, Fransa, Avusturya da verdiği konserlerle ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.

Her konserde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden ve Türk dünyasına ait birkaç parçayı mahalli danslar eşliğinde sunmaktadır. Parçalar gerektiğinde yerel sazlarla ve o bölgenin ağzıyla çalınıp söylenmekte; rengarenk mahalli kıyafetler giyinmiş sanatçılar tarafından otantik oyunlar icra edilmektedir.

Orijinal müzikler ve müthiş bir görsellikle zenginleşen programlar, büyük kalabalıklar tarafından ilgiyle izlenmektedir.

SANAT YÖNETMENİ

Topluluğun sanat yönetmeni Şavk Kırçiçek‘in tam da bu alana uygun bir eğitimi ve tecrübe birikimi vardır. Danslı müzik sahneye koymak zahmetli bir iştir. Hazırlanması, sahnelenmesi, müzikle oyunların uyumunun sağlanması gerekir. Şavk Hanım’la konuştum; bütün bunları arkadaşlarının özverili çalışması ile başardığını söyledi. Ben 27 Kasımdaki gösteriye gittim ve beğendim. Meraklıları program tarihlerini internetten öğrenebilirler. Topluluğa başarılar dilerim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


Toptan salamura yaprak whosale canned grape leaf nikadu
ingilizce öğrenme programları