Kahraman insanlarımız

Bir hafta önce korkunç bir darbe girişimi yaşadık.
Ülke olarak bir ölüm kalım mücadelesi verdik. Artçı sarsıntılar hala devam ediyor. Hadisenin çapı ilk günlerde zannettiğimizden çok daha büyükmüş.
Olup bitenler tamamen ortaya çıkmış değil. Bu direnişin destan ve romanları ileride yazılacaktır.
Ben, basına yansıyan birkaç yiğitlik ve kahramanlık örneği sunacağım.

SİVİL KAHRAMANLAR

Üsküdar’da darbe karşıtı bir vatandaş tek başına caddenin ortasında. Üzerine gelen tankın karşısına çıkıyor. Ellerini kaldırarak ilerlemesine engel olmaya çalışıyor, kendini tankın önüne atıyor. Çok kısa bir duraklamadan sonra ilerleyen tankın altından sapasağlam çıkıyor, ayağa kalkıyor hemen ikinci tankın karşısına dikiliyor. Bu tank tereddütsüz ilerliyor. Vatandaş gene kendini yere atıp tankın altında kalıyor ama bu kez ayağa kalkamıyor, çünkü yaralanmıştır.
Şöyle diyor: “Biz evden çıkmadan besmelemizi çektik, şehadetimizi getirdik.” Milli sporcumuz Kenan Sofuoğlu’nun sözlerinden: “Yazıklar olsun olay başladığında ATM’lere koşanlara, marketlere koşanlara, benzincilere gidip depolarını doldurmaya çalışanlara. Biz abdestimizi alıp adam gibi ölmeye koştuk. Sakarya Valiliği önünde elinde silah olan askerlerle karşı karşıya geldik.” Köprüde direnirken bir çocuk motosikletiyle su taşıyordu. Ne yaptığını soranlara, polislerin susadığını ve onlara su götürdüğünü söyledi.
Akıncı Hava Üssü darbe girişiminin merkezi konumundaydı.
Burası Ankara-Kazan Belediyesi’ne yakındır. Kazan halkı, kendi milletini vuran uçakların kalkmaması için kamyonlarını, traktörlerini, römorklarını üssün önüne çektiler. Evlerinden getirdikleri saman balyalarını ateşe vererek görüş alanını daralttılar.

ASKER KAHRAMANLAR

Tümgeneral Seyfullah Saldık, darbeye direndi, kendisine gönderilen mesajı dikkate almadı.
“Ben kanunsuz emri tanımıyorum.
Burada sorumluluk bende” diyerek gelen kişiyi derdest edip polis ekiplerine teslim etti.
Cuntacı Semih Terzi adlı general 20-30 kişilik bir grupla Özel Kuvvet Karargahı’na giderek el koymaya kalkıştı. Komutanın odasına giderek emir astsubayına bundan sonra ben Komutanım dedi. Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, tereddütsüz silahı çekip cuntacı generali alnının ortasından vurdu.
Diğerleri de onu şehit ettiler.

MİLLETİN BAŞARISI

Darbenin sonuçsuz kalmasında pek çok etkenin rolü var. Bu başarı topyekün milletimize aittir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, inanılmaz bir cesaret sergiledi.
Başbakan sakin ve soğukkanlı davrandı. Parlamentomuz iradesine sahip çıktı. Polis kahramanca savaştı. Ordumuzun darbeye katılmayan unsurları sivil yönetimin ve halkın yanında yer aldı. Muhalefet partileri doğru yerde durarak demokrasiye sahip çıktı. Medya, darbecilere teslim olmadı. Toplumun muhalif kesimleri bile bu kritik anda, en azından susarak darbe direnişine destek verdi.
Ölümü göze alarak kendilerini feda eden bütün şehitlerimize rahmet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.