Prof. Fığlalı’nın konferansı

Geçtiğimiz Çarşamba günü Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük biriminde bir konferans vardı: İslam ve Kadın. Konuşmacı: Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı.
Bu köşede zaman zaman İzmir ve Ege’de çeşitli alanlarda varlık gösterenleri tanıtıyorum. Prof. R. Fığlalı da onlardan biridir.
Fığlalı, Burdur 1937 doğumlu. Ankara İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Genç yaşında İmam-Hatip Liselerinde ve Yüksek İslam Enstitülerinde müdürlük yaptı. Aynı zamanda akademik çalışmalarını yürüttü. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 1972’de İlahiyat Doktoru, 1977’de Doçent oldu.
1982’de Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’na atandı. Bu üniversitede uzun yıllar rektör yardımcılığı yaptı. Kurucu Rektör Ömer Yiğitbaşı’nın sağ koluydu.
Dokuz Eylül Üniversitesi’nin gelişmesinde R. Fığlalı’nın hizmeti büyüktür. Tıp, İlahiyat ve çeşitli fakültelerin binalarının projelendirilmesi, inşaatı, bu işlerin çabuk yürümesi için Ankara bürokrasisi nezdinde takip edilmesi sırasında olağanüstü çaba gösterdi ve kısa zamanda sonuç alınmasını sağladı.
Tınaztepe yerleşkesinin çeşitli birimlerinin inşası sırasında rahmetli Turgut Özal’la olan diyalogları ve ilişkilerini unutamam.
R. Fığlalı, son derece zeki, becerikli, insan ilişkilerinde başarılı ve sonuç almayı bilen bir kimsedir. Bu yeteneğini her gittiği yerde fazlasıyla ortaya koymuştur.
1992’de Muğla Üniversitesi kurucu rektörlüğüne atandı. Burada teşkilatçılık, yapıcılık ve yaratıcılıktaki bütün hünerlerini gösterdi. Sıtkı Koçman gibi bir hayırseverin mali desteğini de devreye sokarak çok kısa zamanda Türkiye’nin en iyi fizik imkanlara sahip üniversitesini kurdu.
Yöneticilik ve fiziki mekanların yapımı konusunda başarılı olanlar, bilimsel çalışmaya fazla vakit bulamazlar. R. Fığlalı Allah vergisi yetenekleriyle bu konuda bir istisna teşkil eder. İlmi çalışma ve araştırmalarını da devam ettirmiştir.
Türkiye’de mezhepler tarihi konusunda öncüdür. Kitapları uzun yıllar İlahiyat Fakültelerinde en önemli başvuru kaynağı oldu. Telif ve çeviri çalışmaları ile alanının temel eserlerini dilimize kazandırdı. Alevilik-Bektaşilik konusunda uzmanlığı tartışılmaz. 2003’te emekli olmasına rağmen okuma ve araştırma ve konferanslarına aralıksız devam ediyor.

NELER SÖYLEDİ?
Fığlalı Hoca’nın 75 dakikalık konuşması sırasında asıl konuyla ilgili sözlerinden birkaç not: Kadın her dinde sorunlu bir konudur. Kur’an, kadına fevkalade haklar getirdi. Yeter ki doğru anlayalım. Hz. Muhammed’in eşi Hatice olmasaydı belki de onun peygamberliği gerçekleşemezdi. Onu ilk destekleyen ve özgüven veren Hatice’dir.
Kadının şahitliği ve mirastan aldığı pay konusunun yanlış anlaşıldığını söyledi ve bunu tarihi verilerin ışığında açıkladı. Son olarak örtünmeye değindi ve şu anlamdaki sözlerle bitirdi: Asıl olan kadın ve erkeğin iffetli ve ahlaklı olmasıdır. Başını örten de açan da bu kuralın dışında değildir.
Hocamıza sağlıklı ve uzun ömürler dilerim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.