Acımızdaki bal

Çok zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu toprakları vatan edinmemizin 8-9 asırlık bir geçmişi var. Bu tarih süreci mücadelelerle, sevinç ve kederle, kan ve gözyaşıyla dolu.
Burada yaşayabilmek güçlü ve inançlı olmayı, dayanışma içinde bulunmayı gerektirir. Büyük acı ve felaketler, çok defa birlik ve beraberliği, kaynaşmayı güçlendirir.
Atatürk Havaalanı‘nda korkunç bir terör saldırısı yaşadık. Haberlerle içimiz parçalanıyor. Ateş düştüğü yeri yakar, o facianın içinde olanlar kim bilir ne acılar çekti.

***

THY ülkemizin parlayan yıldızı. Havacılıkta en büyükler arasında. Dünya kupasındaki reklamlarıyla göğsümüz kabardı.
Kazanmasa, başarılı olmasa o reklamları veremezdi.
Hain terör bu defa çok yönlü bir plan yaptı. Türkiye‘ye zarar verirken en prestijli kurumu seçti. Böylece dışarıya açılan en önemli penceremizi karartmak istedi.
Terörle topyekün savaştayız. Birçok teşebbüs önceden önleniyor. Keşke daha güçlü güvenlik tedbirleriyle bu hainler havaalanına kadar yaklaştırılmasaydı.

***

Felaket ve kargaşa anlarında az da olsa, fırsatçılar çıkar: Panik havasında korku dolu müşterilerden yüz dolar ücret isteyen birkaç taksici şoförü gibi.
Bu tekil kötü örnek yanında, birçok güzel davranış sergilenmiş olması, insanımıza olan güvenimi artırdı. Patlamadan kıl payı kurtulan Defne Samyeli, ertesi gün sabah işi gereği havaalanına gider. Duyguları şöyle: “Dünkü elim olayın izleri tamamen silinmiş. Hava alanındaki görevliler, dün bazı arkadaşlarını kaybetmiş olmalarına, sabaha kadar burada bulunmalarına rağmen soğukkanlı bir şekilde görevlerini yapıyorlar. Her şey belli bir düzen, insanlar sorumlu bir yas havası içinde. Bense arada yine gözyaşlarıma hakim olamıyorum.
Milletçe en iyi bildiğimiz şeylerden biri bu sanırım, yaralarımızı sarmak.”

***

Olay anındaki cesaret ve kahramanlık örnekleri göz yaşartıcı: Bir polisimiz, kalaşnikoflu teröristin karşısına tek tabanca ile çıkıp, onunla mücadeleye girer. Bu arada yaralanır fakat önce bunu hissetmez. Mücadeleye devam eder. Sonra teröristi vurup yere düşürür. Tekrar sıkmak için yanına varınca caninin, üzerindeki bombanın fünyesini patlatmak üzerine olduğu fark edip uzaklaşır ve “kaçın” diye bağırır.
Bir başkası şöyle: Gümrük Muhafaza Memuru Umut Sakaroğlu, öteki teröriste ilk müdahale edenlerden biri. Saldırgan, silahıyla etrafı tarayarak ilk kontrol noktasından geçer. O sırada, Umut, terörist ile karşı karşıya gelir, ona tabancasıyla müdahale eder. Bu sırada saldırgan kendini patlatır.
Maalesef Umut o anda şehit olur.
Onun müdahalesi olmasaydı, belki de can kaybı daha fazla olacaktı. Acımız büyük, bal tadındaki bu örneklerle biraz teselli buluyoruz.
Göçenlere rahmet, yaralılara şifa, yakınlarına sabır dileklerimle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.