Ateşe bir damla su dök

5 yaşındaki Halil Yiğit Söke’de yoksul bir ailenin çocuğu. Geçen yıl evlerinin civarında bir otomobilin içinde oynarken her nasılsa arabada yangın çıkar. Alevler onu da sarmaya başlar.

Bunu haber alan annesi can havliyle koşar, yavrusunu güç bela arabadan çıkarır. Korku dolu gözlerle evladına bakar, içi parçalanır. Baygın ciğerparesinin yüzünde, vücudunda ciddi yanıklar vardır. Halil’ini kurtarmıştır ama tam olarak sevinememiştir, çünkü yanık çok ağırdır. Çocuğu Aydın’dan helikopterle İstanbul Kartal Eğitim Hastanesine götürürler. Orada 41 gün yoğun bakımda kalır, 4 defa ameliyat olur, ölümlerden döner ve iyileşir.

Ne yazı ki çocuğun yüzünün tamamında, başında ve vücudunun birçok yerinde ciddi yanık izleri kalmıştır. Bedendeki yanıklar neyse, ama yüzündekiler çocuğun çeklini değiştirmiştir.

İNSAN YÜZÜ DEĞERLİDİR

İnsan yüzünden tanınır. Yüzüne bakılır olmak, sevimli bir yüze sahip olmak herkes için önemlidir. Halil büyüdükçe yüzündeki yanık izleri sebebiyle büyük üzüntü duyacaktır. Toplum içinde rahat yaşayamayacaktır. Bu durum en çok anne-babasını üzmektedir.

Günümüzde tıp gelişti. Özellikle estetik cerrahi çok ilerledi. Halil’in iyi bir tedavi ve estetik ameliyatlarla yüzünün düzelmesi mümkündür. Aile sorup soruşturur bu imkanları öğrenir. Ama bu pahalı bir operasyondur, bir seri ameliyat içim tam 200 bin TL gereklidir.

Halime ve İsmail Geyik ailesi önce ümitsizliğe kapılır. Bu kadar parayı denkleştirmeleri mümkün değildir. Baba gündelik işlerde çalışmakta ve kıt kanaat geçinmektedirler.

HALKIMIZIN DUYARLIĞI

Aydın valiliğinin onayı ile “Ateşe bir damla su dök” diye bir yardım kampanyası başlatılır ve açılan hesapta 3 gün içinde 200 bin TL toplanır. Anne Halime Geyik şunları söyler:

“Tarif edilemez bir sevinç yaşıyoruz. Bu kadar büyük meblağın toplanması gerçekten mucize. Özellikle Anadolu Ajansı‘nın çok büyük desteği oldu, sesimizi duyurdu. Ameliyat için 200 bin lira gerektiğini duyunca günlerce ağladım. Allah tüm Türkiye’den razı olsun. 5 lira okul harçlığını ve biriktirdiği bozuk paralarını gönderen çocuklarımız oldu. Allah herkesin bir’ini bin etsin. Çok mutluyum. Oğlumun ameliyatı, yardım edenler sayesinde olacak. İnsanların bu kadar duyarlı oluşu çok güzel. Allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın. İnşallah bundan sonra gözümden dökülen damlalar, sevinç gözyaşları olur.” (Bkz. AA, 19.03.2019)

*

Hep söylüyorum, bizim milletimiz hamiyetlidir, yardımseverdir. Dünya milletleri arasında fert başına düşen milli gelire göre, yurt içi ve yurt dışında en çok yardım yapan ülke Türkiye insanıdır. “İyiler ve İyilikler” adlı kitabımda (Nefes yayını) buna benzer birçok yaşanmış örnek yer alır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.