Elif Ömürlü Uyar konseri

Türk Kültür ve Sanat Derneği, adına uygun faaliyetlere devam ediyor. Bugün akşam değerli bir sanatçımızın, Elif Ömürlü Uyar’ın konseri var.

Elif Hanım İstanbul doğumludur, İTÜ İşletme Mühendisliği’nden mezundur. Fakat ben onu hep müzikle haşır neşir gördüm. Senelerdir musikimizin öğretilmesi, bilfiil icrası konusunda çalışmakta ve konserler vermektedir.

Musiki ilgisi ve bilgisi ailesinden gelmektedir. Babası Yusuf Ömürlü ve annesi rahmetli Ertem Hanım, Üsküdar Musiki Cemiyeti’nden Emin Ongan’ın öğrencileridir.


Babası hakkında Ergun Balcı’nın yazdığı ‘Musikiye Adanmış Bir Ömür Yusuf Ömürlü’ tam da kendisini anlatır (Nefes Yayını). Yusuf Hoca’nın asıl hizmeti, tasavvuf musikisi alanında yaptığı çalışmalar ve yayınlardır.

Geleneksel tasavvuf musikisinin, ilahilerin farklı bir tavrı ve icra tarzı vardır. Tekke usulü denen bu tavır ‘fem-i muhsin’den bizzat meşk ederek öğrenilir. Yusuf Ömürlü bu şansa ermiş biridir. Elif Hanım da bu konuda babasından el almıştır.

MUSİKİ GEÇMİŞİ
Elif Hanım müzik eğitimine çocukluğundan itibaren aile içinde başlar. Lise yıllarında Kubbealtı Musıki Cemiyeti’nde babası Yusuf Ömürlü’den düzenli olarak ders aldı. Üniversite döneminde Süheyla Altmışdört idaresindeki İstanbul Üniversitesi Korosu’na devam etti. Udi bestekar Cahit Gözkan’ın evinde düzenlenen musıki meşklerinden yıllarca feyz aldı.

Muhtelif televizyon programlarında ve konserlerde solist ve şef olarak görev yaptı. İstanbul Fetih Cemiyeti’nde ve İstanbul Türk Ocağı’nda ‘Şiir ve Musıki’ programları hazırladı.

Babası Yusuf Ömürlü’den devraldığı Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’ndaki musıki çalışmalarını ve Kubbealtı Musıki Topluluğu’nu idare etti.
Halen ‘İstanbul Türk Ocağı Ömürlü Musıki Topluluğu’nu çalıştırmaktadır. Ayrıca nazariyat, solfej, repertuar ve usul dersleri vermektedir.

“İlahiyat-ı Ken’an” isimli 4 CD’den oluşan tasavvuf musıkisi albümünde, kardeşi Vasfi Emre Ömürlü ile birlikte solist olarak yer aldı. Kendisinin ‘Kimi Dosta Varır’ isimli tasavvuf musikisi albümü büyük alaka gördü. Youtube’da pek çok icrası yer alır.

İZMİRLİ BESTECİLER
Evli olup üç çocuk annesi olan Elif Ömürlü Uyar’ın, tıpkı babası gibi çok mahviyetli ve mütevazı bir kişiliği vardır. Kendine has bir ses rengine sahiptir.

Elif Hanım, bu akşam İzmirli bestecilerin eserlerini seslendirecek. Rakım Elkutlu’dan ‘Mümkün mü unutmak güzelim’, Sadi Hoşses’ten ‘Yıldızlı semalardaki haşmet’, Avni Anıl’dan ‘Kaderimde hep güzeli aradım’ parçaları bunlardan birkaçıdır. Karşıyaka Ahmet Priştina Kültür Merkezi’ndeki konser, 8 Nisan 2019 Pazartesi (bugün) akşam saat 20.00’de olup giriş serbesttir.

Kültür merkezi, İzban Şemikler istasyonuna 5 dakika, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne 250 metre mesafededir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*