A A A

Gölmarmara’nın has evladı

Bu köşede hep güzellikleri sunmak istedim. Hayata, insana ve insanımıza dair güzel ve olumlu örnekler vermeyi düşündüm. İçimizi karartan bir yığın hadise var. Hayat ve insanlar ne hepten kötüdür, ne de arı duru ve tertemizdir. Her devirde iyiler ve kötüler vardır.
İyiler ve iyilikler tahminimizden fazladır. Ama onlar reklamı sevmezler, çok defa gizli kalmayı tercih ederler. Aslında bardağın yarısı hep doludur.
Burada, ‘Gönül Dostu Nazik Hoca’ adlı bir kitaptan söz etmiştim. Belgesel roman tadında, bir solukta okunabilen bir kitaptı. Yazarı Gazanfer Sanlıtop. Önceden tanıdığım biri değil. Konunun peşine düştüm; bu yazar kimdir, nedir derken bir hazine ile karşılaştım. Tam da yukarıda anlatmaya çalıştığım özelliklere sahip ayrıcalıklı bir insan.
Gölmarmara, Manisa’nın küçük bir ilçesi. Tasavvuf tarihinde ‘Yiğitbaşı’ lakabıyla anılan Ahmet Şemseddin Marmaravi (1435-1504) orada doğmuş. Türbesi Manisa’da.
Gazanfer Sanlıtop 1940 Gölmarmara doğumlu. Manisa Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu. Makine yüksek mühendisi. Başarılı bir sanayici. 1969’da Elektronik Makine Sanayi ve Ticaret AŞ’yi (EMAS) kurdu. Firması 55 ülkeye ihracat yapıyor. Ayrıca 1980’de Esen Ofset’le matbaa sektörüne girdi. 300’den fazla kişiye iş sağlıyor.

KANSERİ YENDİ
Baba ocağını da unutmadı. Ağabeyi ile birlikte Gölmarmara Hulki Sanlıtop Anadolu Lisesi’ni yaptırdı. Her türlü donanıma sahip, bu son derece modern lise kısa zamanda başarıyı yakalamış.
Gazanfer Bey’e 1992 yılında bir tesadüf sonucu aniden kanser teşhisi konuyor. Midesinin dörtte üçü ve safra kesesi alınıyor. Uzun süre kemoterapi görüyor. Tıbba göre umutsuz bir vak’adır. Muayene için Amerika’ya kadar gider.
Ama ne gam, G. Sanlıtop ümitli ve inançlı insandır. İşine dört elle sarılıyor. Bir yıllık ömrü olduğunu düşünerek, ona göre iş planlaması yapıyor. Ama öldürmeyen Allah öldürmez. Gazanfer Bey, o günden bu yana 20 yıldır hayatta, azimle gayretle çalışmasına devam ediyor. Onun şairliği de vardır. ‘Ecel’ başlıklı dörtlüğü şöyle:
“Binbir derdi olsa da sevilir yalan dünya/ Hayat denen muamma fanilerce bilinmez/ Ümidini kaybetme, isyan etme Tanrı’ya/ İnsan ecelden ölür, hastalıktan ölünmez.”

ERİK’İN ÖĞRENCİSİ
Gazanfer Sanlıtop Manisa Lisesi’nde efsanevi edebiyat hocası Nazik Erik’in öğrencisi oldu. Ondan doğru düşünmeyi ve düzgün yazmayı öğrenenlerdendir. Onun için eli kalem tutan biridir. Kanserle mücadele ederken, içindeki yazarlık cevheri ortaya çıktı, 15 kitaba imza attı.
Kitapları ümit ve sevgi yüklüdür. Hayattan alınmış canlı örneklerle doludur. Pozitif enerji saçarlar. Hayata olumlu bakışı, sevgisi, samimi ve gösterişsiz imanı onun satırlarına yansımıştır. Kitaplarından birkaçı: Burada Sevgi Var, Mutluluğun Şifreleri, Girişimcilik, Saklım Gizlim Yok.
Modern dünya ile manevi hayatın, akılla gönlün birleştirilmesi zor bir iştir. Sanlıtop bunun sırrını yakalamış görünüyor. Bu sırrı sadece kendine saklamamış, bol bol etrafına da aktarmasını bilmiştir. Devam edeceğiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


ingilizce öğrenme programıbihobifason cnc lazer kesim
ingilizce öğrenme programları