Osman Yüksel Serdengeçti

Osman Yüksel (1917- 1983) Türk fikir hayatında iz bırakmış önemli şahsiyetlerden biridir. Aksekili asil bir ailedendir, milli ve dini konularda duyarlık sahibiydi.
Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde felsefe öğrencisi iken memleket sevdasıyla doluydu.
Osman Yüksel mücadeleci, tavizsiz ve sert bir mizaca sahipti.
Fakültesinde gördüğü eğitimden memnun değildi. O yıllarda komünizm propagandası yaptıkları için bazı hocaları şikayet etti. Takibata uğradı, tutuklandı.
1950’li yıllardan sonra Türkiye’de milli uyanışın öncülerinden oldu. Tarihine, geleneğine, milli kültürüne ilgi duyan insanların pek çoğu onun yazılarıyla beslendi. Kolay okunan, rahat ve samimi bir üslubu vardı. Bazen uzun aralıklarla 37 sayı çıkan Serdengeçti dergileri defalarca basıldı. Aynı üsluptaki şu kitapları çok rağbet gördü:
Mabedsiz Şehir, Bu Millet Neden Ağlar? Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?
Radyo Konuşmaları, Akdeniz Hilalindir, Ayasofya Davası, Mevlana ve Mehmet Akif, Türklüğün Perişan Hali, Gülünç Hakikatlar, Kara Kitap, Müslüman Çocuğunun Şiir Kitabı (Türk Edebiyatı Vakfı yayınları).

KRAVAT BELİNDE

Aykırı ve hür bir ruha sahipti.
Baskı dönemlerinde 90 kez mahkemeye verildi, 8 defa hapis yattı.
1965-1969 döneminde Adalet Partisi listesinden milletvekilliği yaptı. Partisine yönelttiği eleştiriler yüzünden ihraç edildi.
Milletvekilliği sırasında kravat takmadığı için uyarı aldı, bunları dikkate almayınca genel kurula girişi yasaklandı. Bu kez beline bağladığı kravatla içeri girmiş, yakasına takması gerektiğini söyleyenlere ise, “Kanunda nereye takılacağı belli değil. İstediğim gibi takarım” demişti.
Onun hakkında en kapsamlı kitap Deli Rüzgar / Osman Yüksel Serdengeçti adını taşır, yazarı Prof. Dr. Cemal Kurnaz.

ŞAİR VE MİZAHÇI

Serdengeçti duygulu bir şairdir.
Cemal Kurnaz kitabın ismini onun şu dizelerinden almıştır:
“Ben dağların çocuğuyum/ Tarihim, Niğbolu’yum/ Fetih, zafer doluyum/ Deli rüzgar içimde.” Yunus Emre tarzı bir şiirinden iki kıt’a: “Sensin hayat sensin memat/ Ey kudretler seli Tanrım/ Sensiz bu can sensiz bu ten/ Kupkuru bir çalı Tanrım.” “Gün geçtikçe derdim artar/ Beni benden al da kurtar/ Başkasına olamam yar/ Osman sensiz deli Tanrım.” Osman Yüksel müthiş bir mizah ve nükte/espri kabiliyetine sahipti. Yazılarında nükteye yer verdiği gibi, dergisinde “Gülünç Hakikatlar” diye bir bölüm bulunurdu. Hatırladığım bir ifadesi şöyle:
“İnsanoğlu narindir ağır sözü kaldırmaz/ Eşek dersin kızar da bin sırtına aldırmaz.” Türk Edebiyatı Vakfı Serdengeçti dergilerini tıpkıbasım olarak yayımladı. Vefat yıldönümü dolayısıyla 9 Kasım’da Vakıf’ta Osman Yüksel anıldı. Yeğenleri Aydın Yüksel ve Emine Bağlı konuştular. Ruhu şad olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.