Yurt dışında yaptırdığımız camiler

Cumhurbaşkanımız Eylül ayı başında kalabalık bir heyetle Kırgızistan’a gitti. Özel görüşmeler yanında Türk Konseyi Zirve toplantısı da yapıldı.

Kırgızistan Orta Asya’nın tam kalbinde 5 milyon nüfuslu bir devlettir. Türkiye ile güçlü tarih ve kültür bağları vardır. Kırgız kökenli Manas Destanı Türk destanlarının başında gelir.

Nobel Ödüllü Cengiz Aytmatov ünlü bir Kırgız yazardır ve romanları Türkçeye çevrilmiş olup her zaman zevkle okunmaktadır.

Türk sinemasının klasiklerinden olan Selvi Boylum Al Yazmalım filmi, Aytmatov’un bir hikayesinden uyarlamadır.

GÖNÜL COĞRAFYAMIZ

Türk heyetinin 3 gün süren ve dolu dolu geçen Kırgızistan ziyareti sırasında bir de cami açılışı yapıldı: Bişkek Camisi. Yoğun ve hızlı ziyaret programı içinde gereği kadar dikkat çekmediğini düşündüğüm bu caminin hatırlattığı birkaç konu üzerinde durmak istiyorum.

Devletimiz çeşitli kurumları ile ne kadar güçlü olursa, dış ülkelerdeki dindaş ve soydaşlarımız arasındaki itibarımız o kadar yüksek olur. Oralardaki eğitim, kültür ve ticaret işlerimiz de o nispette başarılı hale gelir.

Yurt dışı imar ve eğitim faaliyetleri bakımından çok başarılı kurumlarımız var. TİKA, Yunus Emre Enstitüleri ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bunların başında gelir.

TDV önce, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Türk Cumhuriyetlerinde yurt dışı cami faaliyetlerine başladı. Daha sonra aynı işi Kırım, Kafkasya ve Balkanlarda sürdürdü. Günümüzde bu faaliyetlerini gönül coğrafyamızın serhat noktaları olan Afrika, Asya Pasifik ve Güney Amerika ülkelerine kadar taşımıştır. Ülkemizde ve yurt dışında cami inşasının bayraktarlığını yapan Türkiye Diyanet Vakfı, bugün ezan sesine hasret Müslümanlar için de ABD, İngiltere, Rusya, Haiti, Belarus gibi ülkelerde camiler inşa etmiştir.

HER YERDE VARIZ

Milyarları bulan bu inşaat faaliyetlerinin masrafı, halkımızın bağışları ile karşılanmaktadır. Hemen hemen her Cuma günü, camilerimizde bağış toplanması bazılarımızın hoşuna gitmeyebilir. Ama özellikle yurt dışında yapılan camileri görünce (tdvcamiler.com), insanın 5 yerine on veresi geliyor.

TDV’nın şimdiye kadar cami yaptırdığı ülkeler şunlardır: Amerika, Azerbaycan, Arnavutluk, Belarus, Bosna Hersek, Cibuti, Filipinler, Haiti, Kazakistan, KKTC, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Litvanya, Mali, Moskova (iç tezyinatı), Nahçıvan, Somali ve Türkmenistan. Bunların çoğu sadece mabet değil, birer külliye şeklindedir.

BİŞKEK CAMİSİ

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te açılışı yapılan caminin yapımına 2012 yılında başlandı. Ankara Kocatepe Camii’nin bir benzeri olarak inşa edildi. 35 dönüm arazi üzerine kurulan cami ve külliyesi Orta Asya’nın en büyük camisidir. Bişkek Camisi, açık alanlar da dahil olmak üzere 20 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek kapasitedir. Isıtılması, asansörleri ve çeşitli bölümleri ile camide en son teknoloji kullanılmıştır. Süslemeleri Osmanlı el sanatlarına uygun şekilde yapılan camide kullanılan malzemelerin bir kısmı Türkiye’den götürülmüştür.

Bu gibi muhteşem yapılar, Türkiye’nin gücünü gösterdiği kadar, bulunduğu ülke insanları ile aramızda sağlam gönül köprüleri kurulmasına yarar. Az veya çok katkısı olan herkese ne kadar şükran duysak azdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.